Osnove osnov šifrantov
Vsak šifrant se deli na glavo in telo. Telo je sestavljeno iz stolpcev in vrstic. Vsaka vrstica predstavlja en zapis (eno am.skupino, eno osnovno sredstvo, ..), v glavi se prikažejo tudi ostali podatki za izbran zapis. Stolpci se lahko nastavljajo (dodajajo, brišejo, spreminja se njihova širina). Pred dodajanjem novih stolpcev moramo odpreti okno za dodajanje: SHIFT+F9 in nato Nastavljanje stolpcev. Željene stolpce samo nesemo/"dropnemo" v seznam. Ko smo stolpce nastali po naših željah jih moramo shraniti (SHIFT+F9) - Shrani nastavitev stolpcev.
DODAJANJE:
V šifrant lahko dodajamo nove zapise z F9 in U, kar nam odpre okno za urejanje. Nov zapis dodajamo s klikom na +, in nato vnašamo podatke. Ko zaključimo kliknemo na gumb kljukica zraven + gumba. Gumb kljukica ima isto funkcijo kot <SHRANI>, an dnu okna, le da ne zapre okna - kadar želimo vnašati še druge zapise dajemo klikamo kljukico, da nam ni potrebno ponovno na F9 in U vstopati v okno za urejanje šifranta.
POPRAVLJANJE PODATKOV
V kolikor želimo popraviti nek podatek nekega osn.sredstva, odpremo register osnovnih sredstev, poiščemo osnovno sredstvo, pritisnemo F9 in U, kliknemo na trikotnik in ga popravimo, na koncu kliknemo na kljukico ali Shrani.
Oznak se ne da spreminjati.
Pazimo na popravek naziva. Naziv se lahko samo uredi ali dopolni s podatki. Naziv amortizacijske skupine ne smemo spremeniti iz Avtomobili v Računalniki, ker se sprememba pozna na vseh obračunih in karticah za nazaj.
ISKANJE PO STOLPCIH:
Podatki v razpredelnici v šifrantu so nam vedno urejeni po abecedi po stolpcu v katerem se trenutno nahajamo. Stolpec v katerem se trenutno nahajamo je vedno aktivni stolpec. Lahko samo vnašamo začetek teksta in program nam išče po trenutnem stolpcu. Če npr. želimo iskati po imenu in priimku uporabnika, se prestavimo (s smernimi puščicami na tipkovnici levo, desno ali z miško kliknemo v stolpec) v stolpec "Ime in priimek" in tipkamo željeni začetek imena in priimka. Program se nam avtomatično prestavlja za vsako vtipkano črko. V kolikor se naha prestavljati smo na iskanem zapisu ali pa žal iskanega zapisa ni oz. je vnešen z drugačnim zaporedjem besed.
ISKANJE PO KRITERIJIH:
To je naprednejše iskanje in pride v poštev predvsem pri velikem številu podatkov. S vnešenimi kriteriji pa omejimo podatke v razpredelnici oz. v šifrantu. Npr.: lahko prikažemo vse uporabnike katerim je ime Samo, lahko prikažemo vse osnovna sredstva katera imajo zadalženca samota, kateri je dražjiod 1000 EUR, ... .Kriterij se lahko tudi kombinirajo med sabo (seznam vseh osnovnih sredstev zadolženca samota, ki so na lokaciji Ljubljana).
Kriterije si lahko sami izberemo za vsak šifratn posebej. Kriteriji se avtomatsko shranijo in pri naslednjem odprianju šifranta se nam kriteriji prikažejo v zgornjem delu šifranta. Znak * pomeni vse. Ko naslednjič odpremo šifrant in imamo na njem kriterije, se nam ne prikaže celotni šifrant ampak to dobimo šele s pritiskom na tipko <ENTER>.
Primer:
Kriterije dodajamo z desnim klikom na miško in ukazom Kriteriji. Odpre se nam meni s seznamom možnih kriterijev za trenutni šifrant. Kliknemo na izbrani kriterij in prikaže se nam vnašalno polje za vnos izbranega kriterija.
Primer za samote: v kriterij "Ime in priimek" vtipkamo: *samo* in pritisnemo ENTER (ostali kriteriji morajo imeti *).